Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Cykl „Podróże z literaturą” cd

Ponieważ obecnie musimy przebywać w domu przedstawiam cykl „Podróże z literaturą”, w którym będę starać się zachęcić Was Drodzy Uczniowie do poznania ciekawych miejsc w Polsce związanych z wybitnymi pisarzami. W przyszłości, kiedy to już będzie możliwe, tzn. gdy będziemy mogli już wychodzić z domów i podróżować, nie tylko „wirtualnie”, zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – muzeum biograficzne poświęcone Janowi Kochanowskiemu, otwarte w roku 1961. Ekspozycja obejmowała wówczas hall i cztery pokoje. Od 1975 roku oddział Muzeum Okręgowego w Radomiu. Kierownikiem jest mgr Maria Jaskot.

Siedzibą muzeum jest klasycystyczny, pochodzący z XIX wieku dwór Jabłonowskich. Został zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego. Odbudowany po pożarze w 1904 r. przez kolejnego właściciela Stanisława Zawadzkiego. Dwór murowany z cegły, tynkowany, parterowy, na wysokich piwnicach. W nim mieści się ekspozycja stała muzeum.

Jest to ekspozycja typu biograficznego, zajmuje 6 sal muzealnych o powierzchni 250 m2. Zgromadzono wiele wydań dzieł poety, opracowania na temat jego życia i twórczości oraz niektóre bezpośrednio z nim związane pamiątki: dębowy fotel z herbem, obity skórą z wytłaczanym wzorem oraz żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin, pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w roku 1720 dworu poety.

Z okazji jubileuszu 475 rocznicy urodzin w 2005 roku odnowiono kaplicę Kochanowskich i zaprezentowano nowe wystawy: „Rzeczpospolita Babińska” i „Mały Wawel”.

Zespół dworski otoczony jest przez park krajobrazowy z I połowy XIX wieku, zaprojektowany przez Józefa Stichego w stylu angielskim, przebudowany na początku XX wieku przez Stefana Celichowskiego.

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie jest oddziałem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – zostało utworzone w dworku Jabłonowskich, który stoi w miejscy dawnej siedziby Kochanowskiego. Dworek otacza malowniczy park, w którym umieszczono symboliczny sarkofag Urszuli. Mimo iż w parku drzew nie brakuje, próżno szukać tego najważniejszego, czyli słynnej lipy, zachęcających gości poety do odpoczynku w jej cieniu.Wnętrze dworku zostało urządzone w stylu renesansowym, co jest doskonałym tłem dla wystaw poświęconych Janowi Kochanowskiemu. Eksponaty podzielono zgodnie z rytmem jego życia – wystawy przybliżają jego edukację, życie dworzanina oraz okres czarnoleski. Oprócz wystaw poświęconych poecie w muzeum można obejrzeć zaaranżowane sceny z epoki, w tym dworską oraz spotkanie Rzeczpospolitej Babińskiej. W obu nie mogło zabraknąć postaci mistrza.

Więcej informacji na temat tego miejsca znajdziecie na stronie www.cyfrowyczarnolas.pl

Skip to content