Klasy 6a i 6b zwiedzają nasze miasto

20 czerwca 2023 klasy 6a, 6b razem z wychowawczyniami wyruszyły na zwiedzanie Ciechocinka. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Warzelni Soli. Warzelnia Soli wraz z tężniami stanowi wyjątkowy na skalę światową zespół obiektów zabytkowych. Od przeszło 180 lat wytwarzana jest tu sól spożywcza oraz jej pochodne tj.  Ciechociński Szlam leczniczy i Ług leczniczy. W niewykorzystywanej do produkcji soli części warzelni zorganizowano muzeum, w którym swoje miejsce znalazły eksponaty związane nie tylko z warzelnictwem, ale również będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej  w Ciechocinku. Na szczególną uwagę zasługują misternie odrestaurowane aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera. Uczniowie z wielkim zainteresowanie przyglądali się wszystkim eksponatom.

Kolejnym etapem była degustacja wspaniałych lodów w Lodziarrni Lewandowski. Po ochłodzeniu wyruszyliśmy w kierunku Tężni. Ciechocińskie tężnie to unikatowe i zarazem największe w Europie drewniane konstrukcje służące do zwiększania stężenia soli w solance. Zostały zaprojektowane w XIX wieku przez inżyniera Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach. Stanowią jeden z elementów ciągu technologicznego służącego do produkcji ciechocińskiej soli spożywczej. Trzy tężnie o łącznej długości 1742,3 m i wysokości niemalże 16 m to również naturalne inhalatorium z bogatym w jod mikroklimatem. Z tarasu widokowego oglądaliśmy panoramę Ciechocinka i wdychaliśmy lecznicze aerozole.

Małgorzata Cichocka  i Małgorzata Bujalska