Lekcja patriotyzmu na żywo. Śladami bohaterów powstania warszawskiego i Kamieni na szaniec.

tn3Uczniowie klas drugich i IIIa  pod opieką Pań: Ewy Rogozińskiej, Małgorzaty  Bujalskiej, Joanny Żelazkiewicz i Justyny Mandry uczestniczyli  w patriotycznej wycieczce do Warszawy Śladami bohaterów  powstania warszawskiego i Kamieni na szaniec.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, hołdu mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. W specjalnie przygotowanej sali kinowej obejrzeliśmy  trójwymiarowy film „Miasto ruin”. To ponad pięć minut symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Obraz w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej. Kolejny punkt naszej wycieczki to Grób Nieznanego Żołnierza, symbol bohaterstwa najwyższej miary, bo anonimowego poświęcenia życia za ojczyznę.. ,,Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę” – odczytaliśmy  napis, który  widnieje na płycie grobu . Na Cmentarzu Powązkowskim  zwiedzaliśmy kwatery  bohaterów  II wojny światowej -Alka Rudego i Zośki , a także Aleksandra Kamińskiego—autora  książki Kamienie na szaniec . Na ich grobach  zapaliliśmy  symboliczne znicze.  Następnie przejechaliśmy  na al. Szucha, do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Zwiedzaliśmy miejsca związanych z książką „Kamienie na szaniec” oraz akcjami Małego Sabotażu. To była wyjątkowa lekcja patriotyzmu, którą zapamiętamy na zawsze.

tn6 tn5 tn4 tn1 tn2

Najserdeczniejsze życzenia, zdrowych, pogodnych, przeżytych w radosnym
nastroju Świąt Wielkiej Nocy pełnych wiary, nadziei i miłości

składają