Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

15 czerwca (poniedziałek)  Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Psy to wspaniałe zwierzęta, które nie tylko zajmują miejsce na kanapie, ale
i pomagają chorym. Czym jest dogoterapia?
To jedna z forma animaloterapii, w której uczestniczy pacjent i pies. Dogoterapia należy do naturalnych form wzmacniających rehabilitacje ruchową oraz psychoterapię. Terapia z udziałem psa umożliwia nawiązanie  szczególnej więzi między osobą chorą a psem terapeutą. Kontakt dotykowy pozwala na wszechstronne oddziaływanie na dziecko lub osobę dorosłą.

Historia dogoterapii została zapoczątkowana w 1964 roku przez dr Borisa Levinsona, amerykańskiego psychiatry dziecięcego. Doktor jako pierwszy zwrócił szczególną uwagę na użycie psa w terapii jako bodźca wzmacniającego pracę  z młodymi pacjentami. Dr Levison zauważył, że kontakt dotykowy z psem zaspokaja podstawowe ludzkie potrzeby dotyku oraz potrzebę emocjonalnego ciepła. Od tego czasu zaczęły powstawać organizacje , które promowały terapie z udziałem zwierząt.

A Wy macie psy? Przyślijcie do mnie lub do swoich wychowawców (z prośbą o przekazanie do mnie) zdjęć ze swoimi pieskami.

Adres e-mail: jastkris2@wp

Martyna Jastrzębska