Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Śniadanie ma tę moc

W Szkole Podstawowej nr 3 w Ciechocinku miało miejsce prawdziwe śniadaniowe święto – odbyły się zajęcia dla uczniów klasy I B pod hasłem „Śniadanie daje moc”. Ów ogólnopolski program edukacyjny już od siedmiu lat promuje zdrowe odżywianie wśród dzieci w wieku szkolnym, jak również przypomina rodzicom i wychowawcom o tym, że poranny posiłek to ten najważniejszy w ciągu dnia, zwłaszcza w diecie dziecka, daje bowiem siłę, energię na cały poranek i południe, czyli na tę część doby, kiedy aktywność ucznia jest największa. Odpowiednio zbilansowane pod kątem odżywczym śniadanie to więcej chęci do działania, lepsza pamięć i przedłużona koncentracja, a więc cechy niezbędne do przyswajania wiedzy.

Dzień „Śniadanie daje moc” obchodzony jest rokrocznie 8 listopada. Tego właśnie dnia szkoły organizują w klasach uroczyste śniadania, podczas których prezentowane są zdrowe, krzepiące produkty, dzieci przynoszą przygotowane w domu posiłki, lub też, w ramach wspólnej zabawy, przygotowują je same. Odbywają się także zajęcia praktyczne obrazujące 12 zasad zdrowego odżywiania, dzięki którym dzieci mają okazję poznać, jak poszczególne składniki pokarmów wpływają na funkcjonowanie ich organizmu.

         „12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów – według Instytutu Matki i Dziecka:

 1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
 2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
 3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
 4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
 5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
 6. Mięso, jajka czy ryby – możesz wybierać.
 7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
 8. Dzień bez świeżych warzyw i owoców to dzień stracony.
 9. Posiłek obiadowy, to zapas siły na aktywne popołudnie.
 10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
 11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
 12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.”

 Data obchodów śniadaniowego święta nie została wybrana przypadkowo, 8 listopada to także Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

 Paulina Czyżniewska