Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Wycieczka do Drezna

Środa, 18 października, piękna pogoda, 8.00 rano, a my już jesteśmy w Dreźnie. Czekamy przed budynkiem „ Szklanej Fabryki” koncernu Volkswagena. Miał to być główny punkt programu naszej wycieczki i nie zawiedliśmy się. Już sama bryła budynku wzbudza nasz zachwyt. Została zaprojektowana przez architektów z Monachium, a jej wnętrze i wygląd linii produkcyjnej w żaden sposób nie przypomina fabryk, jakie możemy sobie wyobrazić na podstawie filmów czy zdjęć. Drewniane podłogi, olbrzymie okna, wszechobecny, nieskazitelny porządek, sprawiały wrażenie, że jesteśmy w jakimś eleganckim, nowoczesnym domu, a nie w fabryce. A w rzeczywistości jest to nie tylko fabryka, lecz również miejsce eventowe, laboratorium nowych rozwiązań i centrum dystrybucji pojazdów. Prowadzone są tam krótkoseryjne projekty z zamiarem ich późniejszego wdrożenia na dużą skalę w innych fabrykach marki Volkswagen. Produkcja odbywa się na kilku poziomach. dziennie montuje się ręcznie 38 pojazdów z rodziny ID. skonstruowanych na platformie MEB. Dowiedzieliśmy się mnóstwa informacji na temat samochodów elektrycznych. Co ciekawe, pierwszy elektryczny Golf powstał w połowie lat 70-tych, podobnie jak kultowy „Ogórek”, a jego baterie ważyły ponad tonę. My zaś mogliśmy się nacieszyć nowymi modelami Phaetona, Bentleya oraz e- Golfa, wsiąść do nich i poczuć się jak prawdziwi kierowcy.

Kolejny punkt programu był nie mniej ekscytujący, choć nie wszyscy wiedzieli do końca, co nas czeka, ponieważ dla wielu była to pierwsza w życiu wizyta w Galerii Obrazów i to nie byle jakiej, bo zaliczanej do najciekawszych galerii w Europie. Galerię Drezdeńską, czyli Galerię Starych Mistrzów założył władca Saksonii oraz król Polski Stanisław August. Zdecydował wtedy, że będzie to miejsce unikalne w świecie dzięki bogactwu wyjątkowych dzieł sztuki. Sprowadził ponad 400 obrazów- arcydzieł najwyższej klasy, a najbardziej znane z nich, to bez wątpienia „ Madonna Sykstyńska” Raffaela Santi. Obraz, który zachwyca zwiedzających już od ponad 250 lat. Ważną część zbiorów stanowi malarstwo niemieckie, flamandzkie i holenderskie XV i XVII w., malarstwo włoskie XIV- XVII w. oraz hiszpańskie i francuskie XVII w. Wspaniali przewodnicy, z wielką wprawą wprowadzili nas w świat sztuki do tej pory przez nas całkowicie nieznanej. Dzięki niezwykle barwnym opowieściom wiemy już jaką tajemnicę skrywa w sobie czytająca list młoda dama na obrazie Veermera, jak dostała się do Drezna „Madonna Sykstyńska” Raffaela, dlaczego na obrazie Matki Boskiej znajduje się ślimak i wiele, wiele innych ciekawostek. Tutaj zapoznaliśmy się z wielkimi mistrzami malarstwa jak Raffael, Rubens, Rembrandt, Tizian,, Veronese, Cranach, czy Dürrer.

A na koniec chwila odpoczynku, którą spędziliśmy spacerując jesiennymi, pięknie utrzymanymi alejkami drezdeńskiego ZOO. Mieliśmy trochę za mało czasu, by w pełni nacieszyć się tym miejscem, ale cóż, pewnie niektórzy z nas jeszcze tu powrócą.

Małgorzata Guga

„ Galeria Obrazów” w Dreźnie jest przepiękna. Podobał mi się styl obrazów oraz to, że w każdym z nich ukrywa się jakaś historia lub głębsze znaczenie”

Wera kl. VIIIa

„Szklana Fabryka” Volkswagena bardzo mi się podobała, ponieważ pokazany był proces budowy aut, ich konstrukcja. Można było się bardzo dużo dowiedzieć. Super wycieczka! Dziękujemy!

Gabi kl. VIII a