Byliśmy na urodzinach Mikołaja Kopernika

19 lutego 2020 roku z naszymi opiekunami p. Małgorzatą Cichocką,  p. Mariettą Matuszewską uczestniczyliśmy w urodzinach Mikołaj Kopernika – wielkiego astronoma urodzonego w Toruniu.

Ucztowanie rozpoczęliśmy od spotkania jakie odbyło się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Starym Rynku w jego rodzinnym mieście. Tam to zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z naszym największym astronomem. Przed pomnikiem  Mikołaja Kopernika  w każdym roku  w rocznicę jego urodzin świętują wykładowcy i studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w  Toruniu. Po głównych uroczystościach braliśmy udział w wykładzie z pokazem doświadczeń na  wydziale fizyki UMK pt: „Lądowanie na Księżycu: ogniwa paliwowe i inne wynalazki”. Była mowa o wybuchach supernowych, kometach, obłokach ,atmosferze na Księżycu oraz lądowaniu na nim. Uczniowie z wielkich zainteresowaniem słuchali wykładu prof. Grzegorza Karwasza i  dr Andrzeja Karbowskiego. Największe zainteresowanie wzbudziło jednak działanie i start rakiety kosmicznej jak również lot na poduszkowcu , którego doświadczyła nasza uczennica Milenka.

Małgorzata Cichocka

Najserdeczniejsze życzenia, zdrowych, pogodnych, przeżytych w radosnym
nastroju Świąt Wielkiej Nocy pełnych wiary, nadziei i miłości

składają