Czy da się połączyć chemię z historią?

Dnia 17 października 2018 uczniowie klasy VIIIa pod opieką pań  Małgorzaty Cichockiej i Justyna Mandry udali się na wycieczkę do Torunia. Tym razem celem było Centrum Chemii w Małej Skali, gdzie uczniowie wykonywali doświadczenia zgodnie z wytycznymi prowadzącego, następnie wnioski i spostrzeżenia notowali na kartach pracy. Młodzież chętnie angażowała się  w wykonanie laboratoryjnych eksperymentów oraz uzyskała dodatkowe wiadomości w trakcie pogadanki, które mogą okazać się przydatne na zajęciach dydaktycznych w szkole.

Kolejnym punktem wycieczki była Twierdza Toruń – Fort IV. Podczas lekcji historii, uczestnicy dowiedzieli się, jak niezwykle cennym zabytkiem militarnym są toruńskie forty w skali europejskiej i jednym z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski, powstałym w XIX wieku dla obrony ówczesnej wschodniej granicy Królestwa Prus. Wraz z przewodnikiem wszyscy poznali elementy musztry wojskowej, zwiedzili fortyfikację oraz mogli się przekonać czy łatwo było zdobyć tę twierdzę w tamtych czasach. Podsumowaniem wycieczki był piknik z ogniskiem na terenie twierdzy.

J. Mandra