Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Czy  fenoloftaleina to dziewczyna?

Na  to i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy koła chemicznego.  W pracowni chemicznej pod bacznym okiem opiekuna  p. Małgorzaty Cichockiej przeprowadzili szereg doświadczeń: kwasów, zasad i soli z różnymi wskaźnikami. Wskaźniki to substancje , które zmieniają barwę w zależności od środowiska. Uczniowie mięli do dyspozycji: oranż metylowy, lakmus, fenoloftaleinę, wywar z czerwonej kapusty, sok buraczany, esencję herbacianą oraz sok z czarnej jagody. Okazało się, że najbardziej spektakularną zmianę przeszła fenoloftaleina, która zmienia się tylko dla zasady. Pod wpływem zasady zmienia zabarwienie z bezbarwnego na malinowe. Przeprowadzone doświadczenia zapewne na długo utkwią w pamięci młodych chemików.

                                                                               Małgorzata Cichocka