Komunikat dyrektora szkoły w sprawie nauki zdalnej

Na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że Szkoła Podstawowa nr 3 w Ciechocinku, od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020r. (lub odwołania nauki w sposób zdalny), funkcjonuje w trybie nauczania zdalnego.
W okresie od 12 do 24 marca tj. dni zawieszenia przez MEN działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej nauczyciele szkoły podjęli działania i przekazywali materiały edukacyjne w sposób zdalny za pomocą różnych form kontaktu, a uczniowie z pomocą rodziców podjęli to wyzwanie, tak abyśmy wszyscy nie marnowali tego cennego czasu i mogli kontynuować naukę.
                W tym czasie wprowadziliśmy nowe rozwiązania w celu ujednolicenia formy prowadzenia lekcji i optymalizacji procesu nauczania. Przez ostatni tydzień testowaliśmy i wszyscy uczyliśmy się korzystania z platformy Office 365, w tym Microsoft Teams. Daje ona możliwość bezpłatnego korzystania z  pakietu Microsoft Office (Word, Exel, PowerPoint, OneNote i inne), ale przede wszystkim nauczania za pomocą MTeams – komunikator, czat, grupy klasowo-przedmiotowe, grupy specjalistyczne wideokonferencje.
Prawie wszyscy uczniowie klas 4-8 korzystają z MTeams, uczestniczą lekcjach – wymagało to  indywidualnego przypisania kont  i Państwa akceptacji, zalogowania się uczniów.
W związku z powyższym informuję, że edukacja uczniów klas 4-8 oraz kontakt uczniów  z nauczycielami przebiega za pomocą MTeams, a komunikacja rodzic-nauczyciel za pomocą komunikatora w iDzienniku.
                W klasach 1-3 edukacji wczesnoszkolnej zajęcia edukacyjne są prowadzone w sposób przyjęty do tej pory przez wychowawców, nauczycieli i Państwa – komunikatory whatsaap, Messenger, skype, e-mail, facebook itp., a informacje przekazywane będą na konta rodziców w iDzienniku.
Nauczanie jest prowadzone zgodnie z harmonogramem obowiązującego do tej pory planu lekcji. Realizację podstawy programowej staramy się tak dostosować, aby nadmiernie nie obciążać uczniów treściami nauczania tj. np. przez dopasowanie treści nauczania, skrócenie czasu przekazywania materiału lekcyjnego (nauczyciele w trakcie całego czasu lekcji będą dostępni).
Uczniowie klas 4-8 są również oceniani, a od 6.04 będzie ściśle kontrolowana frekwencja na zajęciach w sposób przyjęty na lekcji z nauczycielem (np. zalajkowanie, potwierdzenie obecności na początku i w trakcie lekcji).
Bardzo proszę na bieżąco kontrolować iDziennik i stronę szkoły – zakładka NAUKA ZDALNA, kontrolować systematycznie pracę dziecka i na bieżąco zgłaszać wszelkie problemy.
                Dołożymy wszelkich starań, aby to nowe dla nas wszystkich zadanie, jakim jest nauczanie zdalne, było efektywne, jak najmniej stresujące, jak najbardziej wspierające. Proszę pamiętać, że można i należy pomóc dziecku, ale nie chodzi o to, żeby zrobić za nie zadanie, wyręczyć je we wszystkim, ale zachęcić je do pracy własnej. To są jedne z ważniejszych umiejętności, które należy kształcić w młodych ludziach, a jest właśnie w tej chwili doskonała ku temu okazja!
W tym trudnym dla nas wszystkich okresie dziękuję Państwu za współpracę i apeluję o zachowanie cierpliwości i rozwagi. Dołóżmy wszyscy starań aby w jak najefektywniejszy sposób zrealizować wszelkie cele edukacyjne.

Maciej Wzięch