MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ  PIELĘGNIARKI

12 maja 2020r. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ  PIELĘGNIARKI

Pielęgniarstwo to nauka i sztuka,źródło inspiracji w trosce

i służbie drugiemu człowiekowi

oparte na życzliwości,

przyjaźni, lojalności  i zwykłej

Ludzkiej dobroci”

Drodzy uczniowie!

Dziś obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. To zawód o dużej wartości społecznej! Dlaczego 12 maja? Tego dnia urodziła się Florence Nightingale- prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka szkoły pielęgniarstwa w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie.

Pielęgniarka (w odniesieniu do mężczyzny stosuje się formę pielęgniarz) to samodzielny medyczny zawód z grupy specjalistów do spraw zdrowia. Sprawuje opiekę medyczną nad pacjentami, asystuje lekarzowi w czasie zabiegów, operacji, wykonuje samodzielne działania w zakresie diagnostyki, leczenia, rehabilitacji medycznej, a także zajmuje się szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia. Kochane pielęgniarki, gdyby nie one to pobyt
w szpitalu byłby zupełnie nie do zniesienia.

Na świecie panuje epidemia koronawirusa. Nasze PIELĘGNIARKI, które pomagają chorym w walce z koronawirusem zmagają się z ogromnymi trudnościami psychicznymi i fizycznymi. Pielęgniarki opiekują się często trudnymi pacjentami. Zdarza się, że chorzy kłamią. Nie przyznają się do kontaktów z osobą zarażoną koronawirusem. Tym samym narażają na utratę zdrowia personel medyczny.

Drodzy uczniowie zwracam się do Was z prośbą o wsparcie dla naszych wspaniałych PIELĘGNIAREK w postaci LAURKI z podziękowaniem. Wyraźmy tym miłym akcentem, że doceniamy i szanujemy ich ciężką pracę.
Jeszcze dziś wysłane prace pojawią się na stronie szkoły.

Pracę można wysyłać do wychowawców lub bezpośrednio do mnie poprzez  e-maila: jastkris2@wp.pl  lub iDziennik.

Martyna Jastrzębska