Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

 Nasi uczniowie na pokazach fizycznych na UMK

Dnia 27 września  już kolejny raz uczniowie klas II b, II a i III c naszego Gimnazjum pod opieką nauczycieli: p. Małgorzaty Cichockiej i p. Wojciecha Zielińskiego uczestniczyli w pokazach fizycznych pt. „ Cztery i pół stany skupienia” na UMK w Toruniu. Były to pokazy dotyczące budowy materii, czyli o cieczach, gazach, kryształach i plazmie, ale też nieco więcej…

O czterech żywiołach pisali już starożytni Grecy. Podział na ziemię, wodę, powietrze i ogień zaproponował Empedokles, jak to jest opisane w „Fizyce” Arystotelesa. Przyjmując tę wiedzę, pokazano jak współczesna fizyka, chemia i inżynieria materiałowa łamią te koncepcyjne granice – wytwarzamy i cieczo-ziemie, i ziemio-ciecze a nawet gazo-kryształ. Pokazy miały charakter podstawowy – odpowiadały  na pytania: „Czym zajmuje się fizyka?” i „Co to jest materia?”

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili prezentowane doświadczenia. Uczestniczyli w dyskusji i burzy mózgów z prowadzącymi pokazy.

 

Skip to content