Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Historia na szóstkę

Z nową grupą uczniów, w nowym roku szkolnym rozpoczęliśmy zajęcia z cyklu „Historia na szóstkę”.

Celem zajęć jest poznanie historii  naszego miasta i najbliższej okolicy. Dnia 4. X. 2017 r. wybraliśmy się na spacer po Ciechocinku.

Przeszliśmy przez Park Sosnowy, który został założony w 1889 na bazie naturalnego lasu sosnowego. Niewielu uczniów wiedziało, że park, przez który tak często przechodzą do szkoły ma ponad sto lat!  Minęliśmy Dworek Prezydentów RP, który zwiedzimy następnym razem.

Dłużej zatrzymaliśmy się przy willi zwanej „Sienkiewiczówką”. Budynek jest w całkowitej ruinie i trudno uwierzyć w to, że przed wojną był tu bardzo luksusowy pensjonat a później (po wojnie) Ośrodek Pensjonatowy „Orbis”. Obok istniały kawiarnie „Kameralna” i „Pod Kasztanami”.

Dotarliśmy do Parterów Hellwiga czyli do słynnych ciechocińskich dywanów kwiatowych i fontanny „Winsdor”, która najbardziej efektownie wygląda wieczorem gdy towarzyszy jej pokaz światła.

Stanęliśmy też przy Łazienkach nr 3 w miejscu, gdzie powstawały sceny bardzo starego już filmu pt. „Prawo i pięść”. Podziwialiśmy piękny reprezentacyjny budynek z 1898 roku.

Przeszliśmy do źródła solankowego nr 11 czyli do słynnej fontanny „Grzybek”, która jest jednym z symboli naszego miasta. Spacer zakończył się w najstarszym ciechocińskim parku Zdrojowym. Podziwialiśmy takie egzotyczne rośliny jak tulipanowiec zwany też liriodendronem, korkowiec i miłorząb japoński.

Po zajęciach uczniowie otrzymali karty pracy, które należy uzupełnić i oddać opiekunom projektu.

Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Opiekunami projektu są: A. Gawinecka i I. Ogrodowska