Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Twórczość Lucy Maud Montgomery

„Kolekcja z Zielonego Wzgórza” to seria książek kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Światowa klasyka literatury dla dzieci i młodzieży oraz niestarzejący się bestseller, od stu lat zyskujący nowe rzesze wiernych czytelników.

Ania z Zielonego Wzgórza to tytułowa bohaterka serii powieści Lucy Maud Montgomery. Wydany na początku XX wieku pierwszy tom stał się bestsellerem na całym świecie, a sama bohaterka jest niezwykle rozpoznawalna po dziś dzień. Powstały również liczne filmy i seriale inspirowane treścią książek, w tym głośna ekranizacja „Ania, nie Anna”  zrealizowana w ostatnich latach przez Netflix. Z uwagi na urok i ciepło, jaki roztoczyła wokół siebie Ania z Zielonego Wzgórza, dalsze losy tej bohaterki również cieszą się ogromną popularnością. Książki wchodzące w skład serii przygód rudzielca z Avonlea są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, a historie składające się na ich fabułę dostarczają tyle samo rozrywki, co ważnych nauk dla młodego pokolenia.

Montgomery napisała też inną serię książek. To książki o Emilce, dziewczynce, która po śmierci ojca przybywa do Srebrnego Nowiu.  Zawiera najwięcej wątków autobiograficznych, ze wszystkich utworów pisarki.

Opowiada historię kilkunastoletniej dziewczynki, która po śmierci ojca musi zamieszkać u nieznanych krewnych w tytułowym Srebrnym Nowiu.

Ciąg dalszy przygód Emilki znajduje się w powieściach Emilka dojrzewa oraz Emilka na falach życia.

Pat ze Srebrnego Gaju – powieść Lucy Maud Montgomery z 1933 roku, o przygodach dziewczynki o imieniu Patrycja. Kontynuacją tej książki jest Pani na Srebrnym Gaju.

Tytułowa bohaterka Patrycja Gardiner, zwana Pat, to w przeciwieństwie do Ani Shirley, otoczona troskliwą rodziną dziewczynka, której największym talentem jest dar kochania świata. Najważniejsze miejsce w sercu Pat zajmuje dom i jego mieszkańcy, a szczególnie dobry duch rodziny – znająca tysiące historyjek, królująca w kuchni i sprawująca faktyczne rządy w Srebrnym Gaju stara służąca Judysia. Gdy na Pat zwali się cała lawina niespodziewanych zdarzeń – na świat przyjdzie jej młodsza siostra, stoczy walkę z chorobą i charakter dziewczynki zostanie wystawiony na ciężką próbę. Na szczęście Pat zawsze będzie mogła liczyć na swoich przyjaciół, między innymi wspaniałego przyjaciela o imieniu Hilary i uroczą Bietkę. Jednak z czasem Hilary uświadamia sobie, że do Pat czuje więcej niż tylko przyjaźń. Później Hilary wyjeżdża na studia, a Pat zostaje w ukochanym domu – Srebrnym Gaju.

Montgomery napisała jeszcze wiele innych powieści, myślę, że zachęciłam Was do sięgnięcia po twórczość tej wybitnej autorki.