Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Kosmiczna wycieczka klasy 8a, 8b i 7a

 

Uczniowie klas 8a, 8b i 7a  5 listopada 2024 roku pod opieką M. Cichockiej,  M. Bujalskiej   i  O. Kowal ruszyli do Torunia na podbój kosmosu. Pierwszym etapem podróży był spacer po mieście Mikołaja Kopernika. Zwiedziliśmy miejsca, w których żył  i pracował twórca teorii heliocentrycznej.

Kolejny etap to Baza MARS#17 czyli interaktywna przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie odwiedzający niczym członkowie załogi mają do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzone im zadania. Ich misją będzie nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu „Czerwonej Planety” czy właściwe gospodarowanie  energią. Baza MARS#17 to nowoczesna i multimedialna przestrzeń, która nie tylko uczy, inspiruje, rozwija umiejętności i pobudza kreatywność, ale też zapewnia dobrą zabawę!

Po niezwykłych przeżyciach bazie kosmicznej był czas na seans – Czym są światła północy? Czy to oświetlenie z ulicznych lamp, które często uniemożliwia nam obserwacje nieba? A może chodzi o blask gwiazd? Ale przecież one widoczne są nie tylko na północy, ale       i południu, wschodzie i zachodzie. Chociaż gwiazdy zawsze są tematem naszych opowieści, tym razem chodzi o inne fascynujące zjawisko – zorze polarne. Czym są, skąd się biorą i jak tłumaczono sobie ich powstawanie w różnych kulturach na przestrzeni setek lat. Czy występują tylko na naszej planecie? W Planetarium chmury nie przesłonią nam tego, co piękne. Obejrzeliśmy  więc niezwykły spektakl obrazów i dźwięków zwanych światłami północy. Autentyczne ujęcia filmowe zórz polarnych, jakich jeszcze nie widzieliśmy.  Po tej niezwykłej podróży szczęśliwi wróciliśmy do naszej rzeczywistości.

Małgorzata Cichocka

Skip to content