Dzień Ziemi w naszej szkole

Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu. Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.

Z okazji Dnia Ziemi przybliżyliśmy uczniom kilka ciekawostek dotyczących naszej planety. Oto kilka z nich:

• Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 70% całej powierzchni Ziemi, zajmuje woda. Pozostały obszar to wyspy i kontynenty.
  • Doba na Ziemi trwa krócej niż 24 godziny. Dokładny czas wynosi 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, ale dla ułatwienia czas ten jest zaokrąglany.
  • Według naukowców Ziemia istnieje od 4,6 miliarda lat.
  • Obecnie na Ziemi mieszka około 7,6 miliarda osób.
  • Najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest.
  • Najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański.

Obecnie jesteśmy świadkami kryzysu klimatycznego, który stanowi ogromny problem dla całego świata. Konsekwencje tego są odczuwalne już dziś, a zdaniem specjalistów sytuacja ta na przestrzeni lat ulegnie znacznemu pogorszeniu. Do najpoważniejszych skutków globalnego ocieplenia należą m.in.:

• coraz częściej występujące susze oraz powodzie,
  • ciągły wzrost poziomu wód w morzach i oceanach,
  • coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak długotrwałe upały, gwałtowne opady deszczu,
  • topnienie lodowców,
  • zwiększona częstotliwość i zasięg pożarów w lasach,
  • coraz dłuższy okres wegetacyjny flory.

Uczniowie naszej szkoły wykonywali plakaty proekologiczne, pisali listy do Ziemi, sprzątali. Odbyło się szereg pogadanek i dyskusji na lekcjach. Uczniowie podawali rozwiązania, które pomogą uratować naszą planetę. Na lekcjach przyrody, biologii, fizyki i lekcjach wychowawczych słuchali wykładów dotyczących ochrony środowiska.

Małgorzata Bujalska,   Małgorzata Cichocka