Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Elektrostatyka to magia !

Elektrostatyka, choć wydaje się prostym i dość ograniczonym działem fizyki, kryje w sobie wiele tajemnic dlatego  uczniowie klas 8a, 8b na lekcjach fizyki próbowali sprawdzić moc elektrostatyki.

Każdy z nas na co dzień spotyka się ze zjawiskami elektrostatycznymi. Z tego powodu warto wspomnieć czym w ogóle jest elektrostatyka. Zapewne każdy z nas spotkał się z „elektryzującymi się” ubraniami, „czepialskimi” gazetami lub torbami foliowymi. Być może też zdarzyło się nam dostać „elektrycznego prztyczka” przy zbliżeniu ręki do innej osoby, a nawet przy próbie… pogłaskania kota. Co to jest za zjawisko? Skąd się bierze ta dziwna właściwość niektórych przedmiotów? Podczas zajęć próbowaliśmy  zbadać występujące wokół nas zjawiska elektrostatyczne. Sprawdziliśmy, jakie substancje łatwo gromadzą ładunki elektryczne, a jakie nie pozwolą nam się naelektryzować. Przekonaliśmy się, czy naelektryzowane przedmioty zawsze oddziałują na siebie tak samo. Skonstruowaliśmy też prosty przyrząd do wykrywania ładunków elektrycznych – elektroskop, poznaliśmy działanie maszyny elektrostatycznej

Małgorzata Cichocka