Lekcja patriotyzmu w 100-lecie Niepodległej

,,Śladami bohaterów powstania warszawskiego i książki „Kamienie na szaniec”.

Wychowanie patriotyczne to ważny element podstawy programowej. Szkoła powinna wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, przywiązanie do historii, tradycji, rozbudzać miłość do ojczyzny. Wciąż podejmowane są różne inicjatywy, poszukiwane niekonwencjonalne metody, środki, by jak najpełniej sprostać ważnemu zadaniu .

Swoistą lekcję patriotyzmu przeżyli uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 3 w Ciechocinku. W poniedziałek 22 października wraz z nauczycielami Ewą Rogozińską, Justyną Mandrą i Małgorzatą Bujalską udali się na wycieczkę do Warszawy ,, Śladami bohaterów powstania warszawskiego i książki Kamienie na szaniec”.

W pierwszej kolejności uczniowie zwiedzili miejsce wyjątkowe, pełne tragicznej historii- interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono tu historię dni poprzedzających wybuch powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Uczniowie słuchali opowieści powstańców, czytali ich listy. Obejrzeli z lotu ptaka zrównaną z ziemią Warszawę w trójwymiarowym filmie ,, Miasto ruin”. Podziwiali wiele eksponatów i zdjęć z okupowanej Warszawy. Bardzo wciągającym sposobem zwiedzania muzeum było zbieranie kartek z kalendarza, na których zamieszczone zostały relacje z każdego dnia powstania. Interesująca lektura do domu. Kolejnym punktem wycieczki był Cmentarz Powązkowski . Młodzież odwiedziła kwatery  bohaterów  II wojny światowej -Alka Rudego i Zośki , a także Aleksandra Kamińskiego—autora  książki Kamienie na szaniec . Na ich grobach  zapaliła  symboliczne znicze. Następnie wycieczkowicze przejechali  na Pawiak i al. Szucha, do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Zwiedzili też miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu. Warto dodać, że,, Kamienie na szaniec” to niezwykła książka, dokument czasu wojny, historia młodych ludzi rzuconych w wir okupacji. Bohaterskie czyny Alka, Rudego i Zośki , którzy wiedzieli czym jest honor, wojna, wróg i męczeńska śmierć za ojczyznę, zgłębiają kolejne pokolenia.

Poznane miejsca wzruszają, wymagają zadumy, przemyślenia nad heroizmem naszych Przodków.

Ewa Rogozińska