Zgodnie z wczorajszą obietnicą chciałam Wam polecić i zachęcić do przeczytania kolejnych części Jeżycjady autorstwa Małgorzaty Musierowicz.
Myślę, że każdy z Was wybierze coś dla siebie albo przeczytacie całą serię.
Idusia Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako pomoc u starszego pana, który ma wnuka przecudnej urody. Ida ratuje życie nie tylko wnukowi, ale i małym złośliwcom Lisieckim, którzy wyzywali ją od rudych kościotrupów, zostaje także bohaterką tragiczną: na drodze do jej szczęścia staje piękna blondynka…
Ida sierpniowa otrzymała Harcerską Nagrodę Literacką w konkursie młodych czytelników w 1982 roku.
Jeden z najchętniej czytanych tomów z serii Jeżycjada, z niezapomnianą Anielą Kowalik!
Ona– ósmoklasistka z Łeby, córka rybaka dalekomorskiego, dziewczyna pełna życiowej dynamiki o dużym temperamencie wybuchowym, z tak zwanym charakterem, ubarwiająca rzeczywistość drobnym kłamstwem.
Kłamczucha to opowieść o tym, co w życiu najważniejsze: o miłości, radości, szczęściu, o poświęceniu w dążeniu do zamierzonego celu, to opowieść o przyjaźni i cieple rodzinnym, bezpieczeństwie, o tym wszystkim, co jest najcenniejsze na świecie, a my w dzisiejszym zabieganym świecie tak bardzo o tym zapominamy. Kłamczucha to powieść która może łączyć pokolenia.
Ta książka to przepis na dzielenie się dobrem!
Gabrysia Borejko, to zwyczajna licealistka, której całe życie pewnego dnia przewraca się do góry nogami. Dzieje się to pierwszego dnia Nowego Roku, kiedy jej mama, Mila, trafia do szpitala. Jak na najstarszą siostrę przystało Gaba musi przejąć obowiązki matki. Nie jest łatwo opiekować się całym domem, tym bardziej, gdy ani młodsze siostry, ani ojciec za bardzo jej nie pomagają.
Gabriela oprócz domowych zmartwień ma również inne problemy: rozterki sercowe, problemy w szkole oraz dziwną sąsiadkę. Czym była grupa ESD, czym smuciła się Nutria, co było codziennym powodem strachu Szczepańskiej, jak Pyziak wyzwał Gabrielę, kto nasłał Dmuchawca wraz z Pierogiem oraz inne, niewytłumaczalne i jakże ciekawe historie rozwiążą się po przeczytaniu tejże książki.
Kolejna część Jeżycjady, która bije rekordy popularności. Akcja książki rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia. Rozpieszczona przez rodzinę Elka, główna bohaterka książki zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy mężczyźni darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i ulegają jej woli…
Gieniusia Bombke, jedna z ulubionych bohaterek Czytelników, to wizytówka tej powieści i całej pogodnej twórczości Małgorzaty Musierowicz! Opium w rosole otrzymało nagrodę „Orle Pióro” tygodnika „Płomyk” w 1985 roku. To wzruszająca opowieść o zagubionej, poszukującej przyjaciół dziewczynce.
Ciąg dalszy o innych książkach serii Jeżycjada już jutro. Dobrej lektury!
Kolejne informacje znajdziecie w zakładce: BIBLIOTEKA – propozycje czytelnicze
K.Dąbrowska