26 marca 2025r. klasy 8a , 8b i 7a podążyły śladami bohaterów książki „ Kamienie na Szaniec”. Celem wyjazdu było poznanie miejsc pamięci narodowej stolicy oraz sylwetek bohaterskich młodych Polaków z kart powieści.
Pierwszym etapem naszej wędrówki był historyczny Cmentarz Powązki Wojskowe. Odwiedziliśmy między innymi kwaterę harcerskiego batalionu Armii Krajowej „Zośka”. Najbardziej w pamięci utkwiły nam właśnie groby młodych żołnierzy poległych w Powstaniu Warszawskim: grób Jana Bytnara „Rudego” i Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka” w kwaterze Batalionu „Zośka”(A-20) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Każdy z tych grobów posiada przewiązaną, symboliczną, biało – czerwoną wstążkę. W związku z 82 rocznicą Akcji pod Arsenałem zapaliliśmy znicze pamięci poległym.
W drodze powrotnej przechodziliśmy aleją zasłużonych . Pokłoniliśmy się przed nagrobkami zasłużonych dla sportu : Ireny Szewińskiej – wspaniałej lekkoatletki oraz Piotra Nurowskiego – prezesa PKOL.
Kolejne etapy naszej wycieczki to Aleja Szucha – mauzoleum walki i męczeństwa, dawna siedziba Gestapo, w której przesłuchiwany był Rudy , miejsce akcji Akcja pod Arsenałem, Muzeum Więzienia Pawiak. Sam Pawiak był więzieniem męskim, a drugi budynek zwany Serbią w rezultacie przeznaczono dla kobiet. Cały kompleks znajdował się pomiędzy ul. Dzielną, Pawią i Więzienną, a obejmował 1,5 ha powierzchni. To właśnie od nazwy ulicy pochodzi nazwa – Pawiak. Ocalał prawy słup bramy i wiąz szypułkowy który rósł tuż obok niej po wewnętrznej stronie muru więziennego. Do drzewa tego rodziny pomordowanych przez Niemców więźniów mocowały tabliczki z ich nazwiskami . Wiąz jednak usechł w 1984 r., dlatego pracownicy Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych (GZUT) wycięli go, zdjęli z niego formę i wykonali odlew brązowy, ustawiony na tym samym miejscu w 2005 roku (tzw. Pomnik Drzewa Pawiackiego) .
Uwieńczeniem naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku to data, która na zawsze zapisała się w historii Polski jako dzień wybuchu Powstania Warszawskiego. Głównym celem Powstania było wyzwolenie miasta spod niemieckiej okupacji. Była to próba przywrócenia suwerenności Polsce i ustanowienia własnego rządu. Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku, a jego bohaterstwo i determinacja pozostają niezapomniane. Muzeum to miejsce, w którym można zobaczyć wiele fascynujących i poruszających eksponatów oraz wystaw związanych z Powstaniem Warszawskim.
Sercem jest ekspozycja stała , która opowiada o zdarzeniach z tamtego czasu. To prawdziwa lekcja historii, którą można przeżyć na własnej skórze. Eksponaty, dokumenty, fotografie i multimedia przenoszą nas w czasy walki, pozwalając zrozumieć, jak wyglądało życie powstańców.
Małgorzata Cichocka
Małgorzata Bujalska