Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Toruńska Orkiestra Symfoniczna w naszej szkole

Muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej kilkakrotnie odwiedzali naszą szkołę w bieżącym roku szkolnym, prezentując dla najmłodszych uczniów audycje muzyczne o różnej tematyce.

Pierwsza z nich pt. „Muzyka polska” odbyła się w listopadzie. Wśród prezentowanych utworów znalazły się kompozycje naszego wielkiego rodaka Fryderyka Chopina, a także innych kompozytorów polskich jak Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Moniuszko. Uczniowie przypomnieli sobie słowa naszego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego” podczas wspólnego śpiewu. Dzieci przeszły musztrę wojskową pod okiem „generała” w celu sprawdzenia ich umiejętności.

W lutym muzycy zaprezentowali audycję „Lista przebojów muzyki poważnej” Uczniowie mogli usłyszeć największe kompozycje muzyki klasycznej wszech czasów. Wybrane spośród publiczności jury przyznawało punkty na podstawie, których wyłoniono zwycięzcę. Dodatkowo uczniowie mogli wcielić się w rolę dyrygenta.

W „Zaczarowany świat akademii” artyści zabrali naszych uczniów w marcu. Prym wiódł oczywiście Ambroży Kleks – profesor cudak, którego uwielbiamy za sprawą Jana Brzechwy. Po dziś dzień śpiewane są piosenki autorstwa Andrzeja Korzyńskiego, które pojawiły się w filmie „Akademia Pana Kleksa”. Chyba każdy z nas zna takie piosenki jak „Kaczka Dziwaczka” czy „Witajcie w naszej bajce”.

„Urodzinowy tort pana Moniuszki” to tytuł kolejnej audycji, która miała miejsce w maju. Rok 2019 ogłoszony został Rokiem Moniuszkowskim w związku z przypadającą dwusetną rocznicą urodzin kompozytora. Uczniowie poznali pieśni „Prząśniczka”, „Pieśń wojenna” czy „Pieśń wieczorna” oraz inne kompozycje wielkiego Polaka.

„Płonie ognisko w lesie” to ostatnia audycja w wykonaniu orkiestry. Tym razem podstawą były piosenki śpiewane przez harcerkę Zuzannę przy akompaniamencie gitary oraz nietypowej perkusji. Dzieci oprócz utworów harcerskich i turystycznych poznały symbole harcerstwa – krzyż i lilijkę. Na koniec wspólnie z muzykami wykonały piosenkę pt. „Stokrotka”.

Monika Kosacka – Mińkowska