Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Uczmy się języków obcych

Dzień 26 września to Europejski Dzień Języków Obcych. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Celem jest zachęcenie 800 milionów Europejczyków z 46 krajów do nauki języków obcych oraz propagowania zalet różnorodności językowej. Najważniejszy w tym przedsięwzięciu ma być zapał, świadomość i chęć poznania innych ludzi bez względu na status społeczny, styl życia, pochodzenie czy wyznanie.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Na to pytanie bez kłopotu potrafi odpowiedzieć każde dziecko szkoły podstawowej i doskonale rozumie, jak ważne jest to zadanie. W dzisiejszych czasach nauka języka angielskiego to absolutna konieczność, zaś uczenie się innych języków obcych umożliwia poznanie różnych krajów i ludzi. Przy okazji Europejskiego Dnia Języków warto jeszcze raz zwrócić uwagę na fakt, jak ważnym medium jest język, w jaki sposób wyraża i kreuje naszą rzeczywistość i świat, w którym żyjemy.

Dzień Języków Obcych ma motywować do działania na rzecz dostrzegania, rozumienia i uznania różnorodności jako wartości, a nie zagrożenia. Ma także zachęcić młodzież do włączenia się w kształtowanie społeczeństwa opartego na szacunku dla innych kultur, tradycji, światopoglądów i religii. Język nie może powielać i umacniać stereotypy i uprzedzenia, lecz się z nimi rozprawiać, nie wykluczać lecz włączać do działania.

Uczmy się więc języków obcych! Naprawdę warto, a nauka może być wspaniałą przygodą i dużą przyjemnością:

Dziękuję – j. polski

Kiitos – j. fiński

Děkuji – j. czeski

Sas efcharistó – j. grecki

Gracias – j. hiszpański

Köszönöm – j. węgierski

Obrigado – j. portugalski

Małgorzata Guga

filolog,tłumacz, nauczyciel j.obcych