Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku

Chemia na wesoło

6 grudnia 2017r. w Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się pokazy chemiczne w wykonaniu studentów z Koła Naukowego Chemików działającego na Wydziale Chemii w Toruniu pod opieką dr hab. Andrzeja Wolana.

W zajęciach wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Każdy z niecierpliwością wyczekiwał godziny rozpoczęcia zajęć. Jako pierwsi gotowi do eksperymentowania byli uczniowie z klas pierwszych i czwartych, dla których było to pierwsze spotkanie z chemią. Jako nowicjusze wykonywali bezpieczne, ale jednocześnie ciekawe doświadczenia np. test na „Sprawdzenie czystości zębów”, „Duch chemiczny” oraz „Shrek”.

Po zajęciach z młodszymi uczniami na pokazy chemiczne przybyli uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej oraz drugiej i trzeciej gimnazjum. Studenci, dla tej grupy pokazywali odważniejsze eksperymenty o trudniejszej tematyce m.in. „Światła drogowe”, „Wskaźniki kwasowo-zasadowe”, „Barwienie płomieni” i „Spalanie magnezu, żelaza i glinu”. Do najciekawszych eksperymentów należało doświadczenie pod tytułem „Test na palenie papierosów”. Wywołało wśród uczniów starszych klas bardzo dużo śmiechu i jednocześnie obawy.

Wszyscy uczniowie biorący udział w pokazach chemicznych zgadzają się jednogłośnie, że pokazy były wspaniałe. Dzięki nim uczniowie wiedzą, że chemia nie jest taka zła jak ją malują.

Organizatorem Mikołajkowych pokazów chemicznych jest Pani mgr Martyna Jastrzębska.