11 maja 2020r. – Dzień bez śmiecenia
Drodzy uczniowie!
Takie wydarzenie w kalendarzu świąt nietypowych warto gorąco popierać i nagłaśniać.
Dzień bez ŚMIECENIA przysłuży się każdemu z nas.
Dzień bez śmiecenia to idea, która jest efektem porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Za to przedsięwzięcie odpowiada PRO EUROPE. W naszym kraju obchodom świąt patronuje Rekopol. Jest to jedyna w Polsce organizacja odzysku opakowań założona przez przedsiębiorców, którzy wprowadzają na nasz rynek produkty w opakowaniach.
W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzimy od 11 maja 2007 roku.
Kampanie prowadzone przez Rekopol mają na celu przekazanie wiedzy odnośnie prawidłowej segregacji odpadów i wyeliminowanie najczęściej popełnianych błędów. Właściwy recykling zaczyna się bowiem u źródła, czyli w naszych domach. Dzień bez Śmiecenia co roku odbywa się pod innym hasłem. Dotychczasowo były to m.in. Nie śmieć- segreguj! , Kultura segregacji- wchodzisz czy wypadasz?, Trafiłem do recyklingu!
Jak świętować?
Największą potrzebą tego świata jest uświadamianie ludzi o prawidłowym segregowaniu odpadów, bo o tym, że nie wolno śmiecić, zostawiać butelek i opakowań w lesie czy parku nie trzeba chyba nikomu mówić. Włączyć się w obchody Dnia bez Śmiecenia można na wiele sposobów. Organizatorzy święta podpowiadają, że 11 maja warto zorganizować w swojej okolicy jakąś aktywność ekologiczną związaną z tematyką odpadów, segregacji, świadomych zakupów. Mile widziane jest choćby wspólne sprzątanie okolicy ze śmieci czy zaglądanie do pojemników służących do segregacji odpadów
i sprawdzenie, czy nie popełniamy błędów podczas sortowania.
Może w przyszłym roku uda nam się zaangażować w światowy dzień bez ŚMIECENIA- dzień, który powinien być obchodzony przez cały rok.
Martyna Jastrzębska