Najsłynniejsza liczba świata – konkurs

Liczba Pi, najsłynniejsza liczba świata – stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy – to w przybliżeniu 3,14. Liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku,a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb.

Jej urodziny przypadają co roku 14 marca. Dzień ten wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych datę tę zapisuje się jako 3.14 (najpierw miesiąc, potem dzień), a to przybliżenie liczby pi. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie datą urodzin Alberta Einsteina.
Pi, to jedyna liczba, która ma swoje święto. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się on dużą popularnością. Z tej okazji Amerykanie pieką okrągłe placki („pie” wymawia się podobnie do pi).

Osoby związane z matematyką urodzone w Dniu Liczby Pi

• 1804 – Józef Przerwa-Tetmajer, polski matematyk, poeta, uczestnik powstania listopadowego, działacz patriotyczny (zm. 1880)
  • 1879 – Albert Einstein, niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego, laureat Nagrody Nobla (zm. 1955)
  • 1882 – Wacław Sierpiński, polski matematyk (zm. 1969)
  • 1947 – Józef Zając, polski matematyk.

W marcu obchodzimy też Dzień Matematyki, w 2018 roku przypada on 12  marca ( poniedziałek).
Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę Marca.

Z okazji tych  Świąt  w naszej szkole organizujemy konkursy,

do których drodzy uczniowie Was zapraszamy!

1. Konkurs literacki  – wiersz o liczbie Pi lub matematyce.
  2. Konkurs plastyczny pt ” Święto liczby Pi ” – format A4, dowolna technika
  3. Konkurs fotograficzny „Matematyka wokół nas” – format 13 x 18

Termin składania prac  do 27 marca 2018 roku do nauczycieli matematyki,  prace oceniane będą przez jury w 2 kategoriach: klasy IV oraz klasy VII i gimnazjum. Prace należy wykonać samodzielnie.

Cele konkursów:
– rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów,
– pobudzanie uczniów do twórczego myślenia,
– popularyzacja matematyki,
– rozwijanie inwencji twórczej uczniów.

Jeszcze raz zachęcamy Was do zabawy !!!

A. Świątkiewicz